کشت علوفه براي دامها در كشاورزي ارگانيك

 چرا همراه با تغذیه در بستر (جایگاه)


در بیشتر مناطق گرمسیری زمان های مناسب با علوفه فراوان با زمان های کمتر مناسب که هیچ غذایی برای تغذیه حیوانات نیست جایگزین می شود.
بهر حال دامپروری یعنی تامین علوفه در تمام طول سال. علوفه می تواند در مزرعه بعنوان زمین های چرا( مرتع) یا بعنوان علوفه یا محصولات درختی که برداشت می شوند، تولید شود. از آنجا که چرا کردن هزینه کمتری نسبت به تغذیه در بستر دارد اما زمین های بیشتری مورد نیاز است  و همچنین برای نگهداری حیواناتی که دور از محصولات هستند تخمین مناسب تری را تقبل می کند.
چرا کردن ممکنست باعث کاهش تولیداتی از قبیل شیر و گوشت گردد اما دارای گزینه های مناسب برای سلامت و پرورش حیوانات هستند. درهر حال نگهداری در بستر دارای فوایدی است که عبارتند از:
جمع آوری، ذخیره مدفوع آنها راحت بوده و همچنین تهیه کمپوست و کاربرد آن برای محصولات آسان تر است. در حالت کلی چرا کردن و نگهداری در بستر گزینه های مناسب تری بوده و عمدتاً به شرایط اقلیمی کشاورزی، سیستم های کشت و قابلیت دسترسی به زمین بستگی دارد. ترکیبی از تغذیه در بستر و چراگاه های حصارکشی شده ممکنست مناسب ترین گزینه برای تولید بیشتر و همچنین دوستداران حیوانات باشد. در چراگاه های بزرگ نیمه خشک ، چرا کردن می تواند مناسب ترین گزینه باشد.


تلفیق کشت علوفه در مزرعه
در اغلب مزارع کوچک، کشت علوفه با کشت گیاهان زراعی رقابت می کند . اما کشت علوفه همراه با دامپروری از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر از کشت محصولات زراعی است. بهر حال گزینه هایی برای تلفیق کشت گیاهان علوفه ای و زراعت وجود دارد بدون این که بخشی از زمین ها را هدر بدهیم.
در زیر به چند مثال اشاره  می کنیم:
• محصولات پوششی لگومینه یا گراس ها را می توان در درخت زارها کاشت.
• از بوته هایی از درختچه های خشبی استفاده کنید.
• از درختانی بعنوان پوشش یا سایبان استفاده کنید.
• علوفه ها بر روی پشته ها جلوی فرسایش خاک را می گیرد.
• از گراس ها می توان بعنوان یک کود سبز استفاده کرد.
• غلات دارای ضایعاتی مانند کاه شلتوک یا برگ نخود هستند.

تلفیق کشت علوفه در کرالا هند
کشاورزان مبتکر در مناطق گرم  و مرطوب جنوب هند کشت تلفیقی (مخلوط) علوغه گاوهای خود را در مزارع قهوه  و فلفل شروع کردند.
هنگامی که برنج در آن ناحیه کمیاب می شود کشت شلتوک هم کاهش می یابد. بنابراین آنها فقط از گراس ها، لگوم ها، شاخ و برگ درختان برای گاوهایشان استفاده می کنند. آنها گراس ها را در میانه، گوشه ها و پشته هایی در میان غلات می کارند اما بطوریکه نور کافی به آنها برسد.
کشاورزان گونه هایی را مانند سیگنال کنگو و Napier که بسیار مناسب با هدف و شرایط آنجاست یافته اند.
درختانی مانندjack fruit  (میوه های دانه ریز) ، بوته های لگومینه، gliricida  بعنوان سایه یا درختان محافظتی استفاده می کنند همچنین این گیاهان منابع پروتئین مناسب را در هنگام کمبود علوفه برای دام ها فراهم می کنند.
بعضی از کشاورزان از لگومینه ها بعنوان کود سبز در کشت درختان جدید یا کشت بینابین در گیاهان چند ساله استفاده می کنند. که هم بعنوان علوفه و هم بعنوان تثبیت کننده ازت در خاک بکار می روند.

/ 1 نظر / 50 بازدید
مسعود لولاچی

با عرض سلام و ادب خدمت شما می خواستم بدانم آيا شما با بنده در رابطه با طرح توجيهی کشت درخت صنوبر به همراه کشت علوفه همکاری می نمائيد تلفن تماس ۰۹۱۲۴۱۱۰۹۵۳