علفهای هرز در طبیعت مقاو تر از گیاهان بومی هستند

طبق نتایج بدست امده از تحقیقات دانشمندان دانشگاه کوینزلند استرالیا علفهای هرزنسبت به گیاهان بومی برنده هجوم حشرات گیاه خوار هستند.

خانم هوا وایت محقق دانشکده منابع طبیعی دانشگاه کوینزلند تحقیقی درباره علفهای هرز و گیاهان بوی هنگامی که حشرات گیاه خوار حمله می کنند انجام داده است. از انجا که خیلی از گیاهان احتیاج به حشرات برای باروری دارند این حشرات مقداری از گیاهان را مصرف میکنند و این امر طبیعی است.بعضی از علفهای هرز تمام فواید استفاده از حشرات را می برند ولی گیاهان بومی از استفاده از تمام فواید حشرات بی بهره می مانند. خانم وایت اشاره میکند هنگامی که حشرات گرده گلها را به گیاهان منتقل می کنند هم روی علفهای هرز می نشینند و هم روی گیاهان بومی اما در نهایت بدلیل ترد و خوشخوراک بودن گیاهان بومی از این گیاهان استفاده می کنند و به علفهای هرز کاری ندارند. به همین دلیل علفهای هرز سود بیشتری را از حشرات می برند.

حشرات گیاهخوار ترجیح میدهند که گیاهان بومی را بخورند به همین دلیل هر ساله خسارات زیادی را به محصولات مزرعه و کارهای آزمایشگاهی وارد می آورند. خانم وایت میگوید که ما در فکر این هستیم که هیبریدی از گیاهان بومی و علفهای هرز بوجود آوریم که حشرات تمایل کمتری به خوردن انها داشته باشند اما تجربیات نشان داده گیاهان هیبرید تولید شده خواص کامل گیاه بومی را نخواهند داشت و ممکن است خطرات زیادی را برای طبیعت نبز بوجود آورد. خانم وایت می گوید بسیاری از گیاهان بومی استرلیا بدلیل هجوم علفهای هرز در خطر هستند.

 

منبع:www.sciencedaily.com

 

 

 

/ 2 نظر / 45 بازدید
حامد منصوری

سلام دوست عزيز آقا مهدی گل ممنون از مطالب به روز و قابل استفاده وبلاگت آقا می خواستم ببينم دامنه وبلاگتو چه جوری درست کردي الان تو وبلاگ من نميشه کامنت گذاشت. تشکر

محسن

سلام مهندس.كجايي؟ منتظرم.يه خبري بده. ممنون.