کنترل زیستی آفات در كشاورزي ارگانيك

 
از تمام روش‌هایی که اخیراً برای مدیریت آفات و بیماری‌ها و علف‌های هرز ارائه گردیده است کنترل بیولوژیکی نسبت به سایر روش‌ها از پیچیدگی بیشتری برخوردار است و شاید جزء آخرین یافته ها باشد.
کنترل بیولوژیکی شامل استفاده از دشمنان طبیعی به منظور مدیریت آفات و بیماریها است. این روش‌ها با سیستم های زنده سروکار دارد و بسیار پیچیده است و از مکانی به مکان دیگر و از زمانی به زمان دیگر متفاوت است. اصول اولیه کنترل بیولوژیکی در زیر آمده است:
در مدیریت تلیقی آفاتIPM  در مورد دشمنان طبیعی اطلاعات بسیار گسترده ای در دسترس است.

رهاسازی دشمنان طبیعی
اگر جمعیت دشمنان طبیعی موجود در منطقه بسیار کم است برای کنترل آفات می توان آنها را در یک آزمایشگاه پرورش داد سپس دشمنان طبیعی پرورش یافته را به منظور تقویت جمعیت این حشرات و هچنین کاهش جمعیت آفات در محصولات رهاسازی کنیم.
هنگام رهاسازی دشمنان طبیعی برای کنترل بیولوژیکی دو راه وجود دارد:
رهاسازی به منظور پیشگیری در ابتدای هر فصل: این روش هنگامی قابل استفاده  است که دشمنان طبیعی بتوانند در فصل محصول حاضر باشند که این ناشی از شرایط نامناسب جوی و عدم حضور آفات است. سپس جمعیتی از دشمنان طبیعی ایجاد  شده و در طول فصل رشد می کنند. رهاسازی دشمنان طبیعی در صورت ایجاد خسارت به محصولات توسط جمعیت آفات:
معمولاٌ این روش از عوامل بیماریزا استفاده می شود زیرا جمعیت آنها ثابت نمانده و در محیط محصولات بدون حضور میزبان (آفات) پراکنده می شوند و اغلب  تولید این عوامل بیماریزا گران است.

تریکوگراما برای کنترل میوه مردگی گوجه فرنگی
یک زنبور سیاه لاغر بنام تریکوگراما براسیلینسین تخم های آفت میوه مردگی گوجه را پیدا کرده (Helicovera    armigra ) و تخم های خودش را روی آنها می گذارد و باعث می شود بجای لارو میوه مردگی گوجه فرنگی یک زنبور ضعیف  از تخم خارج شود.
تریکوگراما برای گیاهان گوجه فرنگی مضر نمی باشد. تریکوگراما اندازه گیری شده و بر روی تریکوکاردها در مزرعه رهاسازی می شود که این کاردها  شامل چندین هزار تخم انگل هستند.
در هند این تریکوکاردها حاوی 20000 تخم انگل می باشند و قیمت آن 20 تا 30  روپيه است( 0.5$ امریکا)

/ 1 نظر / 51 بازدید
رضا نقی زاده

دوست عزیزازمطالب استفاده کردیم بسیار سرسبز و خوشبخت باشید عیدتان را تبریک می گویم و به شما عیدی می دهم برای گرفتن عیدی به وبلاگ ما سر بزنید یا حداقل وبلاک من را در لینکستان خود قرار دهید تا زیر سایه شما نسیمی به ما برسد و بازدیدکنندگان شما گوچه چشمی هم به ما کنند قدم سبزتان بروی تخم چشم ما بسیار خوشحال می شوم با هم درباره موضوع وبلاگم همکاری کنیم پس به حضورتان در وبلاگم دعوتتان می کنم پیروز باشید www.rezanaghizadeh.mg-blog.com naghizadeh.reza@gmail.com رضا نقی زاده