درخت نیمNeem بعنوان يكي از مهم ترين آفت كشهاي طبيعي در كشاورزي ارگانيك

نیم از درخت نیم  Azadiracta indica که در مناطق گرم و مرطوب می روید مشتق شده است و حاوی چندین ترکیب حشره کش است. اصلی ترین ترکیب فعال آن آزادیراکتین است که باعث آزار و کشته شدن تعداد زیادی از کاترپیلارها، تریپس ها  و مگس های سفید می گردد. هم از دانه و هم از برگ آنهابرای تهیه محلول استفاده می شود . دانه نیم حاوی میزان زیادی روغن است اما برگ آن در تمام طول سال قابل استفاده است.
محلول نیم 8 ساعت بعد از تهیه و یا هنگامی که د رمعرض نور مستقیم خورشید قرار می گیرد اثر خود را از دست می دهد.
اگر محلول نیم را در عصر بلافاصله بعد از تهیه تحت شرایط رطوبی و یا هنگامی که گیاهان و آفات رطوبی داشته باشند بکار بیریم بسیار موثر خواهد بود. غلظت زیاد محلول نیم باعث سوختگی برگ گیاهان می گردد و دشمنان طبیعی نیز تحت تاثیر مستقیم نیم قرار خواهند گرفت. این را می توانید در باغ وحش حشرات امتحان کنید
دستورهای مختلفی بر تهیه محلول نیم وجود دارد.
در غنا، آفریقا  روغن دانه نیم را بر روی کلم آزمایش کرده اند و اثرات خوبی بر روی بید  diamondback (Pluttella xylostella ) پیدا کردند. و دستورالعمل ساخت آن بدین شرح است:
30 گرم  دانه نیم ( که پوست دانه آن کنده شده باشد) را در یک لیتر آب مخلوط کنید  برگ‌ها یک شب بمانند. در صبح محلول را با یک الک نرم صاف کنید و سریعاً آن را سمپاشی کنید. این محلول را نمی توان رقیق کرد.

/ 0 نظر / 223 بازدید