درمانهای دامپزشکی در دامپروري ارگانيك

استاندارد اولیه  كشاورزي ارگانيك درباره داروهای دامپزشکی
بر خلاف تولیدات زراعی ، در اینجا معنی سنتتیک این است که در صورتیکه درمانهای دیگر موثر واقع نشود استفاده از داروها جایز است . همچنین کاهش درد و رنج در حیوانات بر عدم استفاده از داروهای شیمیایی برتری خواهد داشت.
اگر چه استانداردها بوضوح تقاضا می کنند که الویت با اعمال مدیریتی برای تقويت مقاومت حیوانات و پیشگیری از شیوع بیماریها باشد.
بهر حال  شیوع یک بیماری مطمئناً به این دلیل است که شرایط حفظ و نگهداری حیوانات ایده آل نیست . کشاورزان باید سعی کنند عامل بیماری  و روشهای پیشگیری از شیوع بیماریها را با تغییر در اعمال مدیریتی خود مشخص کنند. اگر از داروهای دامپزشکی رایج استفاده می کنند باید دوره باقی ماندن دارو ( دوره کارنس) را روی فرآورده های حیواناتی که بعنوان ارگانیک خوانده می شوند ، رعایت کرد. به طور حتم فرآورده های ارگانیک باید از بقایای آنتی بیوتیکی و ... محفوظ باشد. محرکهای رشد سنتتیک به هیچ عنوان نباید استفاده شوند.

کنترل انگلها را با گیاهان دارویی
در بسیاری از کشورها از گیاهان دارویی بطور گسترده ای استفاده  می شود. بعضی از جوامع کشاورزی های سنتی دارای اطلاعت و سیعی در رابطه با گیاهان دارویی  و خصوصیات درمانی آنها هستند. گیاهان بطور قطع از فرآیندهای درمانی حمایت می کنند. حتی اگر آنها نتوانند میکروب‌ها را بطور مستقیم از بین ببرند.
در این حال هم هنوز ، کشاورزان نباید تعیین علل بروز بیماری‌ها را فراموش کنند و همواره باید کارهای مدیریتی خود را تغییر دهند .برای رفع معضلات انگلی ، تغییر در شرایط زندگی یا مدیریت مرتع در دراز مدت نسبت به بعضی از درمان‌ها بسیار موثر خواهد بود.

استفاده از گياه اکسیر ترکی (sweet flag) بر علیه انگل ها
نمونه ای از کاربرد گیاهان دارویی بر علیه انگلها استفاده از اکسیر ترکی (Acorus  calamus ) است .این گیاه هم در مناطق گرمسیری و هم مناطق زیر گرمسیری رشد کرده غالباً در کناره رودخانه ها ، دریاچه ها ، و گودال‌های باتلاقی و مردابها یافت می گردد.
پودر خشک شده ریزوم ( بخشی از ریشه ضخیم ) یک حشره کش موثر بر علیه شپش های پرندگان ، کک ها و مگس های خانگی است .
براي درمان مرغ خانگی که به شپشک آلوده شده اند: 15 گرم از پودر ریزوم را برای پرندگان بالغ استفاده کنید. برای آغشته کردن پرندگان با این پودر آنها را از پا گرفته و برعکس کنید تا پرهای آنها باز شود سپس پودر را روی پوست آنها ریخته.
بی خطر بودن این روش درمان ثابت شده است.همچنین گزارش شده است که پودر اکسیر ترکی بر علیه حشرات خانگی بسیار موثر است . مخصوصاً که مدفوع توسط لارو کرمی شکل مگسها آلوده می شود.
بعلاوه می بایست برای حفظ گوساله های تازه متولد شده در برابر عفونتهای کرمی آنها را با محلول اینوفوزین این پودر شستشو داد.
توجه: داروهای گیاهی که بر علیه انگل ها استفاده می شوند ممکنست اثرات سمی بر حیوانات مزرعه ای داشته باشند. بنابراین بسیار مهم است که شما روش کاربرد و استفاده  مناسب از این داروها را بدانید .

درما‌ن‌های هومیوپاتی
نظریه هومیوپاتی در قری هجدهم میلادی برای درمان انسانها مطرح گردید. در سال‌های اخیر نیز بعضی از دامپزشکان برای درمان دام‌های بیمار از این روش استفاده کرده اند.
مبنای هومیوپاتی بر پایه واد بسیار رقیق شده ای است که در صورت استفاده از غلظت‌های بالا باعث ایجاد علایم مشابه بیماری می شود. درمان‌های هومیوپاتی به تحریک خوددرمانی و تحریک سیستم ایمنی در یک اندام کمک می کند.
یک فرآیند ویژه رقیق سازی اطلاعات مواد را به مرحله بعد رقیق سازی انتقال می دهد. معمولاً خود درمانی ها مقدار دقیق مواد اصلی را مشخص نمی کنند. همانند درمان انسان‌ها ، در اینجا   نیز آزمایشات بسیار حساس و زیادی برای استفاده صحیح از هومیوپاتی در درمان‌های دامپزشکی مورد نیاز است.

/ 0 نظر / 16 بازدید