تصويب قوانين جديد براي توليد محصولات ارگانيك در اتحاديه اروپا

وزيران اتحاديه اروپا پس از 18 ماه بحث و گفتو گو در نهايت قوانين محصولات ارگانيك را با سيستم برچسب زني دقيق كه خريدار بتواند محصولات را به راحتي در سوپر ماركتها تشخيص دهند وضع كردند. اين برچسب منشا توليد اين محصولات را نيز مشخص ميكند.
خانم فيشر عضو هيئت رئيسه كميسيون كشاورزي اتحاديه اروپا مي گويد با اين قوانين جديد خريداران محصولات ارگانيك را با اطمينان بيشتري خريداري كنند.
اين برچسبها شامل برچسبهاي ملي و خصوصي است كه توسط كشورهاي عضو اتحاديه اروپا صادر ميشود.
در حال حاضر اتحاديه اروپا دو نوع برچسب دارد :استانداردهاي طلايي كه بايد 95% مواد غذايي از مواد ارگانيك تشكيل شوند. و برچسب تاييدي كه حداقل 70% از مواد از مواد آن بايد ارگانيك باشد .
در 25 كشور اتحاديه اروپا ميزان مزارع ارگانيك حدود 1.6 ميليون هكتار كه معادل 3.8 % از كل زمينهاي كشاورزي بود تشكيل شده است.
يكي از اصلي ترين مشكلات كشورهاي اتحاديه اروپا مخلوط شدن محصولات تراريخته ژنتيكي در غذاهاي ارگانيك است. اين قوانين جديد به توليد كنندگان اجازه مي دهد اگر 0.9 % از محصولات تراريخته بصورت تصادفي يا ناخواسته وارد محصولات ارگانيك شود اجازه برچسب زدن داده ميشود.
خانم فيشر مي گويد براي خالص سازي محصولات ارگانيك كشاورزان بايد هزينه هاي زيادي را متحمل شوند.
او گفت ما احتياج به قوانيني محكم براي جلوگيري از كشت محصولات تراريخته در نزديكي مزارع ارگانيك داريم. او مي گويد كه آلودگي محصولات ارگانيك با محصولات تراريخته باعث از بين رفتن توليدات ارگانيك خواهد داشت و اين بخش را از بين خواهد برد.
گروههاي زيست محيطي مي‌گويند اين قانون باعث آلودگي محصولات ارگانيك در اروپا مي گردد. زيرا جديدا آلودگي محصولات ارگانيك با محصولات تراريخته ژنتيكي به چشم مي خورد.

منبع: www.sciam.com

/ 5 نظر / 36 بازدید
مسعود لولاچی

با عرض سلام و ادب خدمت شما می خواستم بدانم آيا شما با بنده در رابطه با طرح توجيهی کشت درخت صنوبر به همراه کشت علوفه همکاری می نمائيد تلفن تماس ۰۹۱۲۴۱۱۰۹۵۳ لطفا حتما ارتباط برقرار فرمائيد

مرد خاکی

ممنون از زحمتی که ميکشی..... موفق باشی

مسعود لولاچی

با عرض سلام مجدد مگر می شود يک مهندس مکانيک طراحی جامدات بگويد که من نمی توانم فلان قطعه مکانيکی را طراحی کنم . اين مثال هم در مورد شما نيز صادق است . مطمئن باشيد از خجالت شما به يک صورتی در می آيم . منتظر پاسخ شما هستم

محسن یحیائی

سلام.من از وبلاگ صنایع غذایی هستم و از آشنائیتون خوشحالم و از بابت مطالب خوبتون در مورد کشاورزی ارگانیک ممنون.راستی یه در خواستی هم دارم در مورد اصطلاحات ترا ریخته و ارگانیک و ... می شه توضیح هم بدین. برای تازه کارها هم یه بخشی در نظر بگیرین اگر به من میل بزنید یا من بدونم این آدرستون رو چک می کنید چند تا سوال هم ازتون دارم که خوشحال می شم یه گپ کوچک دوستانه ای با هم بزنیم.

سعيد

به نام خدا. سلام. آيا شما مي دونيد كه در ايران برچسب ارگانيك به محصولاتي مانند ادويه مي دهند يا نه؟ آيا اين گواهي اگر هست وجهه بين المللي دارد و مورد تاييد است؟! ممنون.