سلامت حیوانات در كشاورزي ارگانيك

عواملی که بر سلامت تاثیر می گذارند:

عوامل بیماری مانند میکروب‌ها و انگل‌ها در همه جا یافت می شوند. حیوانات نیز مانند انسان‌ها دارای سیستم ایمنی هستند که بطور معمول به مقابله با میکروب‌ها می پردازد و همانند انسان‌ها نیز اگر حیوانات بدرستی تغذیه نشوند توانایی سیستم ایمنی انها در مقابله با بیماری‌ها کاهش می یابد و سیستم ایمنی نمی تواند فعالیت‌های طبیعی خو د را انجام دهد و یا تحت تاثیر استرس جمعی قرار می گیرد.
سلامتی تعادل بین  فشار بیماری‌ها ( حضور میکروب ها یا انگل‌ها ) و مقاومت ( سیستم ایمنی و قدرت خود درمانی) حیوانات است . کشاورزان بر هر دو وجه  این تعادل می توانند تاثیر بگذارند.
کاهش میزان میکروب‌ها بوسیله حفظ مطلوب بهداشت و تقویت توانایی حیوانات در مقابله با میکروب‌ها.
دامپروری ارگانیک بیشتر توجه خود را به بهبود شرایط زندگی حیوانات و تقویت سیستم ایمنی معطو ف می سازد.
بنابراین اگر حیوانی بیمار شد باید آنرا معالجه کرد . علاوه بر آن کشاورزان باید در مورد اینکه چرا سیستم ایمنی حیوانات نتوانسته است بر علیه حمله بیماری یا انگل غلبه کند فکر کنند. همچنین کشاورزان باید در ارتباط با راههای تقویت و بهبود شرایط زندگی حیوانات و شرایط مطلوب بهداشتی که به منظور تقویت سیستم ایمنی حیوانات انجام می گیرد فکر کنند.


پیشگیری قبل از درمان:
همانند سلامتی گیاهان دامپروری ارگانیک نیز بر پیشگیری از بیماری‌ها برای حفظ سلامتی حیوانات نسبت به روش‌های درمان آنها تاکید می کند که سرآغاز آن می تواند پرورش و نگهداری نژادهای مقاوم باشد زیرا نژادهایی با عملکرد بالا نسبت به بیماری‌ها حساس تر بوده . مرحله ی بعد شرایط نگهدار ی حیوانات که باید در حد مطلوب باشد شرایطی نظیر : تامین فضای کافی ، نور، هوا ، بستر تمیز و خشک ، حرکات آزادانه ( برای مثال چرا) و تامین شرایط بهداشتی.
کیفیت و کمیت غذای حیوانات یکی از مهم‌ترین عوامل موثر بر سامتی حیوانات است . بجای استفاده از کنستانتره های تجاری غذایی که باعث رشد سریع حیوانات می گردد، استفاده از یک جیره غذایی طبیعی که نیازهای حیاتی حیوان را تامین می کند می تواند بهتر باشد.
اگر همه جوانب پیشگیری را رعایت کنید حیوانات هرگز به بیماری دچار نخواهند شد. در  کشاورزی ارگانیک درمان‌های  دامپزشکی در مرحله دوم قرار دارند. در صورت نیاز  به معالجه باید از داروهایی  با منشا گیاهی و سنتی استفاده کرد.
اگر این درمان‌ها مفید واقع نشد و کافی نبود ، داروهای سنتتیک ( مانند آنتی بیوتیک‌ها ) می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

Moonda   عملیاتی پیشگیرانه از sahel
Moonde آئینی است که حیوانات را با مخلوط یک عصاره گیاهی با نمک بعنوان پیشگیری کننده در برابر بیماری‌ها مصون می کنند. گیاهان بومی ویژه ای جمع آوری و خشک می گردند. زنها آنرا در شب آسیاب می کنند و با نمک مخلوط می کنند. این عمل در منزل رئیس قبیله انجام می شود. با پاسی از شب آنها آوازی را می خوانند و حیوانات خود را تحسین می کنند و از حیوانات خود می خواهند که شیر زیاد و گوساله های زیبا بدهند.
در صبح ،16 عدد لگن  را در داخل خاک قرار می دهند و آنرا  با ماده چسبناک می پوشانند این ماده چسبناک می تواند مخلوط آب و عصاره گیاهی را نگه  دارد. با گشت زمان می توان هفده لگن بدست آورد. این گیاهای دارویی و مواد دیگر دارای قدرت جادویی برای حفاظت حیوانات هستند.
رئیس قبیله نزدیک لگن ها می ایستد و یک پیاله ای حاوی کره را بعنوان سمبل کامیابی در دست راست خود قرار می دهد. سپس حیوانات از محتویات لگن ها می نوشند و در آن هنگام افراد قبیله برای داشتن سالی خوب  و موفق و همچنین داشتن گوساله و شیر زیاد دعا می کنند.
این مراسم نشان می دهد که در جوامع سنتی مذهبی چقدر سلامتی حیوانات با خوشبختی انسانها در ارتباط است. همچنین احترام گله داران به گوساله های خود و چگونگی مراقبت خو ب از آنها را نشان مِِی دهد.

/ 0 نظر / 26 بازدید