غذاهای ارگانیک

 

کشته شدن هزاران پرنده بر اثر توسعه ناپایدار در دریاچه بختگان


 

دریاچه بختگان با وسعتی حدود143 هزار هکتاردر 80 کیلومتری شهرستان نی ریز فارس و مابین شیراز - ارسنجان- نی ریزو استهبان واقع شده است.

دریاچه ملی بختگان در اثر کم آبی ناشی از احداث چندین سد در بالادست منابع تامین کننده آب دریاچه بختگان در آستانه نابودی و وقوع بزرگترین فاجعه زیست محیطی کشور قرار دارد و بخش قابل توجی از این پناهگاه با ارزش حیات وحش به نمکزار تبدیل شده است. واقعه کشته شدن هزاران پرنده بیگناه در اثر کم آبی ناشی از احداث چندین سد در بالادست منابع تامین کننده آب دریاچه بختگان به وقوع پیوسته است

عدم توجه به محیط زیست، تنوع زیستی مناطق حفاظت شده و چشم اندازهای بدیع و جاذبه های گردشگری و بقا تنوع ژنتیکی و اکولوژیکی مناطق از سوی برخی از ارگان ها باعث شده که یکی از قطب های بزرگ گردشگری و پارک های ملی کشور در معرض نابودی قرار گیرد.

 پیامدهای اقتصادی و اجتماعی این بحران به افت سفره های زیرزمین منطقه ، شورشدن سفره های آب شیرین، تغییر میکروکلمیا و نابودی قریب الوقوع کشاورزی در حاشیه تالاب است.

این هم یکی دیگر از مظاهرتوسعه  ناپایدار که هر روز بر محیط زیست و تنوع زیستی کشور عزیزمان ایران اثر میگذارد و موجب از بین رفتن هزاران گونه گیاهی و جانوری میگردد.

در کشوری که بازده استفاده از آب در بخش کشاورزی کمتر از 30درصد است آیا بهتر نیست به جای ایجاد سدهای غول پیکر از روشهای پایدارتری برای استفاده و ذخیره استفاده کنیم تا اثرات کمتری بر محیط زیست داشته باشد.

 

 

پيام هاي ديگران ()        link        ۱۳۸٦/٥/۳٠ - مهدی ابراهیمی