غذاهای ارگانیک

 

پیرتیروم استخراج شده از گل داوودي آفت كش طبيعي و موثر در كشاورزي ارگانيك

پیرتیروم از گل داوودی مشتق شده است. پیرتیروم در مناطق گرمسیری در ارتفاعات می روید زیرا برای تولید گل به دمای پایین احتیاج دارد. پیرتیرین یک عصاره آفت کش است که از گل داوودی  استخراج می گردد. سرگل این گیاه را آرد کرده و بصورت گرد در می آورند و این گرد بطور مستقیم در آب حل کرده و آنرا اسپری می کنند.
پیرتیرین اغلب حشرات را فلج می کند. دزهای پایین کشنده نیست اما باعث عدم تحرک آفات می شود. و دزهای قویتر کشنده است .پیرتیرین برای حیوانات خونگرم و انسان سمی نیست.
اما واکنش‌های آلرژیک  انسان نسبت به آن یک امر عادی است این گرد باعث رعشه و تنفس غبار آن باعث سردرد و بیماری می گردد.
پیرتیرین در نور آفتاب خیلی سریع تجزیه شده بنابراین این ماده باید در تاریکی نگهداری شود.
محلول‌های قلیایی و اسیدی قوی باعث تجزیه سریع آن می گردند  و به همین دلیل پیرتیرین را نباید با آبهای آهکی یا آبهای صابونی مخلوط کرد. فرمولاسیون مایع آن با ثبات بوده اما پودر شده آن در طی یکسال 20% از عملکرد آن کاهش می یابد.
پیرتیروئیدیک ها حشره کش‌های سنتتیک هستند که اساس آنها پیرتیرین است اما بسیار سمی تر و بادوامتر بوده و کاربرد آن در کشاورزی ارگانیک جایز نیست. و آنها را با نام‌های تجاری مختلفی می شناسند برای مثالسموم شيميايي با نامهاي آمبوش یا دسيس .
بعضی از پیرتیروئیدها برای دشمنان طبیعی بسیار سمی بوده . پیرتیروئیدها برای زنبورهای عسل و ماهی‌ها سمی هستند. نور خورشید قادر به تجزیه آن نمی باشند بنابراین تا چند روز در سطح برگ باقی می مانند و حشراتی را که با سطح در تماس اند از بین می برد. این سم بسیار قوی و نسبت به پیرتیرین برای محیط زیست مضر است بعلاوه باعث تحریک پوست انسان می گردد.

پيام هاي ديگران ()        link        ۱۳۸٦/٢/٢٩ - مهدی ابراهیمی