غذاهای ارگانیک

 

یک نقاشی در ارتباط با آلودگی ژنتیکی زمینهای کشاورزی توسط محصولا تراریخته

پيام هاي ديگران ()        link        ۱۳۸٦/٦/۳٠ - مهدی ابراهیمی

آیا برنج تراریخته در ایران تولید می شود؟

چند روز پیش مجله Scientific American منتشر شد که این هفته بیشتر مقاله هاش به محصولات تراریخته ارتباط داشت و همین طور که داشتم این مقالات رو میخوندم به یک آمار عجیب برخورد کردم و اون اینکه ایران دارای 5000 هکتار زمین کشاورزی است که به کشت برنج تراریخته اختصاص داده شده و این کشت در سال 2006 انجام شده است.
تا اونجا که من اطلاع دارم سلامتی این برنج هنوز به تایید سازمان محیط زیست نرسیده است و اصلا آیا راههای سالم تری برای تولید برنج و مبارزه با آفات برنج وجود ندرارد که آقایان پایشون را کردند توی یک کفش که از این نوع محصولات دستکاری شده ژنتیکی تولید کنند که هم سلامت مردم را به خطر بیاندازد و هم سلامت محیط زیست را.
لازم به ذکر است بیوتکنولوژیستهای ایرانی ادعا میکنند که ما ژن بی تی(BT) را وارد برنج رقم طارم مولایی کردیم تا با کرم ساقه خوار برنج مبارزه کنیم. یعنی ژنی که عامل تولید سم است را مستقیما وارد برنج کرده اند تا با ایجاد سم وقتی آن افت از برنج تغذیه کرد از بین برود. در مورد بیشتر محصولاتی که بصورت تراریخته در حال حاضر در دنیا تولید میشود باید گفت که بطور مستقیم به مصرف انسان نمیرسه بلکه بیشر مصرف حیوانی داره مانند ذرت ، پنبه و سویا یا اینکه برای تولید سوختهای زیستی(biofuels) مصرف میشه(طبق آمار جدید فائو). برنج محصولی است که مستقیم به مصرف انسان میرسد و به همین خاطر برنج تراریخته میتونه برای سلامتی خیلی خطرناک باشه. فراموش نشه که در خصوص عدم سلامت محصولات ترایخته تا کنون مقالات علمی زیادی منتشر شده همگی دال بر بد بودن اثر این محصولات بر روی سلامت انسان، حیوانات و محیط زیست است.
لینک زیر حاوی جدول میزان تولید محصولات تراریخته در جهان در مجله ساینتیفیک آمریکن است که ایران  هم ذکر شده است:

http://www.tinypic.info/files/l4cxmga989eoz59evuif.jpg

پيام هاي ديگران ()        link        ۱۳۸٦/٦/٢۸ - مهدی ابراهیمی

مواد غذایی ارگانیک سالم ترهستند و با تولید عمده قیمت انها هم پایین خواهد آمد

مواد غذایی ارگانیک بدون استفاده از مواد شیمیایی تولید میگردند و بسیار مطابق  باشرایط زیست محیطی هستند.

سیستم کشاورزی ارگانیک کاملا مطابق با سلامت خاک و سیستمهای طبیعی است. از طرفی سلامت این محصولات توسط شرکتهای گواهی دهنده تایید می گردد. در نهایت فرایند برچسب ارگانیک نیز توسط دولت کنترل میشود. با کشاورزی ارگانیک آلودگی در طبیعت را به حداقل میرسانیم و این مساله با توجه به بحرانهای زیست محیطی اخیر بسیار مهم است.

فواید محصولات ارگانیک

1- کاهش آفت کشها و علف کشها: بسیاری از مطالعات نشان داده است که میزان کم سموم شیمیایی باعث بسیاری از سرطانها و بیماریها بخصوص در کودکان میگردد. از طرفی با کاهش کودهای شیمیایی و سموم ما میتوانیم مصرف سوختهای فسیلی را کاهش دهیم زیرا تولید این مواد بسیار وابسته به نفت و مشتقات آن است. برای مثال با تولید 10% کل محصولات ارگانیک در امریکا سالانه 2.9میلیون بشکه نفت کاهش مصرف خواهیم داشت.

2- افزایش مواد مغذی در محصولات: نتایج تحقیقات تا به اکنون نشان داده است که محصولات ارگانیک باعث افزاش سطح انتی اکسیدانها و بسیاری دیگر از ویتامینها و مواد معدنی میگردد.

مطالعات بلند مدت اخیر در موسسه رودیل امریکا نشان داده است که خاکهای زمینهای کشاورزی ارگانیک مقاومت بیشتری به خشکسالی و سیل دارد. سازمان خواروبار کشاورزی جهانی تخمین زده است که عملکرد کشاورزی ارگانیک 130% بیشتر از عملکرد کشاورزی معمولی است. در کنفرانس اخیر فائو نیز گزارش شده است که کشاورز ی ارگانیک میتواند کل غذای جهان را تامین کند. زیرا با کاهش مصرف انرژی، کاهش نهاده های وارداتی و تنوع زیستی بیشتری همراه است.

اگر کشاورزی ارگانیک همه گیر شود و محصولات به صورت عمده تولید گردند حتما قیمت محصولات هم پایین خواهد آمد. و این بستگی به کاهش کمکهای دولتی به کشاورزی معمولی و سرمایه گذاری بیشتر بر روی کشاورزی ارگانیک دارد.

در مورد تولیدات محل هم باید گفت که مطمئنا تولیدات محلی بسیار بهتر از تولیدات وارداتی است که هزاران کیلومتر راه پیموده اند تا به دست مصرف کننده برسند.

متاسفانه تحقیقات بر روی کشاورزی ارگانیک بسیار کم است و دولتها تمایلی به سرمایه گذاری بر روی این بخش ندارند.

 

 

 

 

پيام هاي ديگران ()        link        ۱۳۸٦/٦/٢٦ - مهدی ابراهیمی

شخم معمولی زمین های کشاورزی باعث از بین رفتن زمینها در دراز مدت میگردد.

یک مطالعه جدید نشان میدهد که شخم متداول زمینهای کشاورزی باعث خالی شدن زمین از مواد مغذی و افزایش فرسایش خاک می گردد.

آقای دیوید مونت گومری استاد گروه زمین شناسی دانشگاه واشنگتن در تحقیقات بلند مدت خود به این نتیجه رسیده است که شخم زمین باعث فرسایش خاک و خالی شدن زمین از مواد مغذی می گردد.

کشت بدون شخم و استفاده از دیسک به تنهایی باعث پایداری بیشتری برای زمین می گردد. فرسایش خاک در زمینهای با شخم معمولی از 10 تا 100 برابر بیشتر از زمینهای بدون شخم است.

آقای مونت گومری اطاعات بیش از 200 آزمایش را با بیش از 1650 مورد اندازه گیری در جهت عملیات مختلف کشاورزی مورد محاسبه قرار داده است. و نتایج این آزمایش در نشریه الکترونیکی آکادمی ملی علوم منتشر خواهد شد.

او میگوید با این رویه و فرسایش خاک زیاد ،ما نخواهیم توانست جمعیت 6.6 میلیاردی دنیا را تغذیه کنیم.

روشهای بدون شخم فقط از یک دیسک برای نرم کردن لایه سطحی خاک استفاده میشود و بسیار روش پایداری است.  البته روشهای دیگری نیز برای کشت پایدار مانند شخم دستی و تراس بندی وجود دارد که برای کشت در مقیاس وسیع نمیتوان مورد استفاده قرار داد.

بدلیل گران شدن و کم شدن منابع سوختی کشاورزان مجبور خواهند بود به سمت کشاورزی بدون شخم پیش بروند. در کشت بدون شخم میتوان یاروری خاک را افزایش داد و از همه مهمتر گرمایش جهانی زمین را با مصرف سوخ کمتر کاهش داد.

با کاهش شخم زمین تخمین زده میشود کربن کمتری از خاک متصاعد گردد و کربن بیشتری در خاک ذخیره گردد.

www.sciencedaily.com/releases/2007/08/070808132012.htm  

 

پيام هاي ديگران ()        link        ۱۳۸٦/٦/٢۳ - مهدی ابراهیمی

ساخت حسگر محافظ گیاهان در برابر آفات توسط محقق ایرانی بریتیش کلمبیا

 محقق ایرانی دانشگاه معتبر "بریتیش کلمبیا" تحولی نوین در صنایع کشاورزی جهان ایجاد کرده است. وی حسگر گیاهی را ساخته است که می تواند به کشاورز بگوید گوجه فرنگی ها یا سایر محصولات کشاورزی مستعد آفت زدگی هستند یا نه!

به گزارش خبرگزاری مهر، معمولا شته ها و سایر حشرات آفت زا از وضعیت محصولات کشاورزی نظیر گوجه فرنگی آگاه تر از کشاورزان هستند اما حسگر گیاهی ارایه شده از سوی پروفسور صابر میراسماعیلی، محقق برجسته دانشگاه بریتیش کلمبیا از این پس آگاهی بشر را جلوتر از آگاهی شته ها درخصوص وضعیت محصولات کشاورزی پیش خواهد بود.

فناوری نوینی که این محقق ایرانی ارایه کرده است در حقیقت دستگاه کنترل کننده ای است که به راحتی آفت زدگی محصولات کشاورزی را نشان می دهد. او سیستم پیچیده ای را متصور شده است که به کشاورزان این اجازه را می دهد تا علایم هشدار دهنده ارسالی از جانب گیاه را دریافت کرده و به پیش بینی مشکلات مربوط به جلوگیری از گسترش آفت ها بپردازند.

این محقق برجسته گفت : برخی گیاهان به هنگام مورد حمله قرار گرفتن از سوی حشرات موذی نوعی پیام موسوم به SOS منتشر می کنند. در حقیقت گیاهان به هنگام قرار گرفتن در شرایط استرس زا این علائم را منتشر می کنند. دانشمندان نشان داده اند که این علائم در واکنش به حملات "گیاه خواران" منتشر می شوند. ما اکنون می توانیم با استفاده از این فناوری نوین از این علائم استفاده کرده تا به بررسی دقیق وضعیت سلامتی گیاه بپردازیم.

محصولات کشاورزی به ویژه محصولات و سبزیجات گلخانه ای به شدت مستعد مورد حمله قرار گرفتن از سوی حشرات موذی و آفات هستند. درحالی که روش های سنتی کنترل آفات بر روی کنه ها متمرکز هستند، پروژه پروفسور میراسماعیلی این نگرش را به خود گیاه متوجه کرده است. درحال حاضر برنامه های مدیرت آفات در محیط های گلخانه ای ترکیبی از بررسی های دقیق و تصادفی است اما به گفته این محقق ایرانی زمانی که پای گلخانه های عظیم به میان می آید چنین روشی به یک چالش بزرگ علمی تبدیل می شود.

پروفسور میراسماعیلی که در سال 2003 راهی کانادا شد تا به ادامه تحقیقاتش بپردازد، افزود: ما با مشکل بزرگی روبرو هستیم. کشاروزان و باغبان ها به وسیله پخش کردن جانداران غارتگری که این حشرات موذی را می خورند به مبارزه با آنها پرداخته و در شرایطی که وضعیت بحرانی شود از حشره کش ها استفاده می کنند. به همین دلیل بوده است که راه حلی موثر ارایه کرده ام. اگر بتوانیم این آفات را پیش از گسترش کلنی آنها شناسایی کنیم، کنترل های بیولوژیکی نظیر استفاده از جانداران غارتگر می توانند موثرتر باشند.

طی سال آینده پروفسور میراسماعیلی به گردآوری پایگاه داده پردازی از ترکیبات شیمیایی گیاهان موسوم به volatiles می پردازد. قرار است که این محقق نمونه هایی از اطلاعات مربوط به سه محصول مهم کشاورزی یعنی گوجه فرنگی، خیار و فلفل سبز را تهیه کند.

منبع:www.mehrnews.ir

 


 

پيام هاي ديگران ()        link        ۱۳۸٦/٦/٢٠ - مهدی ابراهیمی

اولین هتل ارگانیک در شهر ولز انگلستان افتتاح شد

این هتل که در شهر ولز و نزدیکی آسیاب بادی قدیمی شهر قرار دارد در هفته گذشته افتتاح شد.این هتل دارای دوازده اتاق است که تمامی ساختار آن بر پایه مود قابل بازیافت و مطابق با محیط زیست است. تمامی محصولات بکار رفته در هتل ارگانیک است. برای مثال حوله ها و ملحفه ها ها نیز از پارچه ارگانیک تشکیل شده است. حتی چوبهای بکار رفته در هتل و ساخت وسایل تماما بر پایه استانداردهای ارگانیک است. کارمندان یونیفرم هایی از مواد قابل بازیافت میپوشند و تمامی مواد شوینده از عصاره گیاهان طبیعی است. نیروی برق از منابع تجدید شونده بدست میآید. و تمامی مواد مورد استفاده در هتل قابل بازیافت است. غذاهای هتل تماما ارگانیک است و حداکثر فاصله برای تهیه غذاها پانزده مایل است. این هتل گواهی معتبر از شرکتهای گواهی دهنده ارگانیک دارد.

منبع:  www.organic-market.info


 


 

پيام هاي ديگران ()        link        ۱۳۸٦/٦/۱۸ - مهدی ابراهیمی

ما افتخار میکنیم که در بخشی از جهان ارگانیک سهیم شویم

یکی از دوستهای تایلندیم یک پیراهنی پوشیده بود که یک شعار خیلی زیبایی در ارتباط با محصولات ارگانیک نوشته بود و ترجمه این شعار این مضمون است که:
 ما افتخار میکنیم که در بخشی از جهان ارگانیک سهیم شویم.

we are proud to be part of organic world

we are proud to be part of organic world

پيام هاي ديگران ()        link        ۱۳۸٦/٦/۱٧ - مهدی ابراهیمی

يك سوم زمين هاى جهان در معرض بيابانى شدن

تعداد كسانى كه در مناطق خشك زندگى مى كنند ۴ برابر شده است

يك سوم زمين هاى جهان در مناطق خشك واقع شده  و در معرض خطر تبديل به بيابان هستند. به گزارش ايسنا، آمارهاى منتشره در آستانه كنفرانس جهانى «عليه گسترش بيابان ها» نشان مى دهد كه در ۱۰  سال گذشته تعداد كسانى كه در مناطق خشك زندگى مى كنند چهار برابر شده و از ۵۰۰ ميليون به دو ميليارد نفر رسيده است. از روز سوم سپتامبر در مادريد كنفرانسى از كشورهاى امضاكننده كنوانسيون سازمان براى بيابان زدايى آغاز شد. در اين كنفرانس كه ۱۱ روز به طول مى انجامد، نمايندگان كشورهاى شركت كننده برنامه عمل براى چگونگى مبارزه با تهديد گسترش بيابانها را در۱۰ سال آينده بررسى مى كنند. اين كنفرانس كه در حدود ۲۰۰ كشور عضو كنوانسيون سازمان ملل براى بيابان زدايى در آن شركت دارند، در اسپانيا برگزار مى شود. اسپانيا خود با مشكل زمين هاى كويرى دست به گريبان است و كريستينا ناربونا ـ وزير محيط زيست اسپانيا ـ اميدوار است كه اين كنفرانس تحركى به مبارزه عليه گسترش بيابان ها بدهد. وى معتقد است: در ۱۰ سال گذشته ما در درجه اول براى ايجاد نهادهاى اين كنوانسيون كار كرديم. اما اين كافى نيست كه يك كنوانسيون داشته باشيم و با ابزار محدود طرح هايى را حمايت كنيم. ما بايد با گسترش بيابان ها جدى تر مبارزه كنيم. اين موضوع آن گونه كه برخى ها تصور مى كنند فقط مشكل كشورهاى فقير نيست و دليل آنكه اين كنوانسيون به نسبت ديگر كنوانسيون ها كمتر پيشرفته است، همين تصور است. وى تصريح كرد: يك سوم زمين ها در دنيا زمين هاى مناطق خشك هستند و در معرض تهديد قرار دارند. بيش از همه آسيا، آفريقا و آمريكاى لاتين و همچنين اروپا در خطر هستند، بطور مثال در اسپانيا ۱۷ درصد زمين ها كم و بيش متروك و بيابانى اند و تعداد كسانى كه گسترش بيابان ها آنها را تهديد مى كند روبه افزايش است. گرگوآر د كالبرماتن ـ  مدير اجرايى اين كنفرانس ـ در مورد خطرى كه خاصه آفريقا را تهديد مى كند، چنين توضيح مى دهد: در ۱۰ سال گذشته تعداد كسانى كه در مناطق خشك زندگى مى كنند، چهار برابر شده و از ۵۰۰ ميليون به حدود دو ميليارد رسيده است. چنانچه در آفريقا وضع به همين منوال پيش رود تا سال ۲۰۲۵ سه چهارم مردم آنجا به ارسال كمك وابسته خواهند شد. او مى گويد: چنانچه ما اين مشكل را در نظر نگيريم، مشكل افزايش يافته، مردم به مهاجرت رو آورده و بسوى اروپا مى آيند. وزير محيط زيست اسپانيا نيز به اين نكته توجه دارد كه هر هفته انسان ها از آفريقا با قايق هايى كه مناسب دريا نيستند، خطر را به جان مى خرند تا از فلاكت در ميهن خود جان بدر ببرند. به گزارش دويچه وله، گسترش بيابان ها بر اثر استفاده نادرست يا بى رويه از زمين و آب در مناطق خشك به وجود مى آيد. براى تغيير در اين روند به غير از توجه به عامل آب و هوايى بايد وضعيت اقتصادى و اجتماعى نيز مورد توجه قرا گيرد و بايستى مردمى كه در اين مناطق زندگى مى كنند در طرح هاى مربوطه شركت كنند. از اين رو سازمان هاى غيردولتى نقش تعيين كننده دارند. وزير محيط زيست اسپانيا در اين رابطه گفت: بيش از ۸۰۰ سازمان غيردولتى در اين كنفرانس شركت دارند. آنها نظرات خود را بيان مى كنند و من تصور مى كنم كه در دوهفته آينده شركت بسيار فعالى در روند كار خواهند داشت. وى تصريح كرد كه بايد وضعيت مالى براى مبارزه با گسترش بيابان ها بهبود يابد و از منابع ديگر سازمان ملل، بطور مثال از بودجه طرح هاى حفاظت از آب وهوا، استفاده شود. زيرا چنانچه كسى مانع كوير شدن زمين شود، بطور فعال در خدمت حفظ آب و هواست. با گسترش مناطق خشك، گاز كربنيك در اين مناطق جمع شده و چنانچه گياهان نيز نابود شوند، تغييرات آب و هوايى به وجود مى آيد كه به نوبه خود موجب حوادث غير عادى آب و هوايى مانند ريزش باران هاى سيل آسا مى شود كه خطر فرسايش زمين هاى در مخاطره را افزايش مى دهد و بدين ترتيب دور تسلسل باطلى بوجود مى آيد. در پايان كنفرانس مادريد چارچوب هاى برنامه مبارزه با گسترش بيابان ها در۱۰ سال آينده به تصويب خواهد رسيد.

منبع: ابرار اقتصادی

 

پيام هاي ديگران ()        link        ۱۳۸٦/٦/۱٤ - مهدی ابراهیمی

فعالان محیط زیست تایلند نسبت به فعالیتهای کشت گیاهان تراریخته نگران هستند

یک شبکه فعال مخالف گیاهان تراریخته نسبت به کشت گیاهان زراعی تراریخته توسط وزرارت کشاورزی تایلند هشدار داد.
آقای ویتون(witon) مدیر عامل سازمان غیر دولتی بیوتایBiothai از دولت تایلند درخواست کرد که از گسترش گیاهان تراریخته در مزارع این کشور قبل از آزمایشات کامل جلوگیری کند. او گفت اگر دولت از این کار جلوگیری نکند ما به دادگاه شکایت خواهیم کرد. زیرا باعث آلودگی مزارع طبیعی خواهد شد.
او گفت که ما مخالف مزارع ازمایشی گیاهان تراریخته نیستیم اما  احتیاج به قوانین زیستی خاص و  مدون در این زمینه داریم.
دولت قبلی تایلند در سال 2001 از کشت گیاهان ترایخته در مزارع بدلیل نداشتن آزمایشات کافی جلوگیری کرد.
گزارشاتی از آلودگی گیاهان طبیعی پاپایا(نوعی عنبه) با ژنهای تراریخته  مزارع تایلند در سال 2004 خبر میدهد.
آقای بانتون(Banthoon) مدیر پروژه سیاست گذاری گیاهان گرمسیری بر پایه حقوق بشر می گوید مزارع آزمایشی محصولات تراریخته باعث آلودگی مزراع تایلند می شود و  فقط باید در سطح دانشگاهی مورد استفاده قرار گیرد. زیرا بازار جهانی خواهان محصولات تراریخته نیست. و با گسترش گیاهان تراریخته در کشور فقط بازار محصولات زراعی را از دست خواهیم داد.
ما احتیاج به قوانینی برای جلوگیری از کشت محصولات تراریخته و کاهش آلودگی محیط زیست داریم.
آقای سون تورن سریتاوی(Soonthorn) نماینده جامعه تولید کنندگان محصولات ارگانیک تایلند می گوید با تصویب و تایید آزمایش محصولات تراریخته تولید محصولات ارگانیک به مخاطره خواهد افتاد. و صادرات محصولات ارگانیک به کاهش خواهد یافت. او گفت  کشور تایلند  هر ساله 70 میلیون دلار صادرات محصولات ارگانیک به آمریکا و خصوصا کشورهای اروپایی دارد.

منبع  http://www.posttoday.com

پيام هاي ديگران ()        link        ۱۳۸٦/٦/٥ - مهدی ابراهیمی