غذاهای ارگانیک

 

کشته شدن هزاران پرنده بر اثر توسعه ناپایدار در دریاچه بختگان


 

دریاچه بختگان با وسعتی حدود143 هزار هکتاردر 80 کیلومتری شهرستان نی ریز فارس و مابین شیراز - ارسنجان- نی ریزو استهبان واقع شده است.

دریاچه ملی بختگان در اثر کم آبی ناشی از احداث چندین سد در بالادست منابع تامین کننده آب دریاچه بختگان در آستانه نابودی و وقوع بزرگترین فاجعه زیست محیطی کشور قرار دارد و بخش قابل توجی از این پناهگاه با ارزش حیات وحش به نمکزار تبدیل شده است. واقعه کشته شدن هزاران پرنده بیگناه در اثر کم آبی ناشی از احداث چندین سد در بالادست منابع تامین کننده آب دریاچه بختگان به وقوع پیوسته است

عدم توجه به محیط زیست، تنوع زیستی مناطق حفاظت شده و چشم اندازهای بدیع و جاذبه های گردشگری و بقا تنوع ژنتیکی و اکولوژیکی مناطق از سوی برخی از ارگان ها باعث شده که یکی از قطب های بزرگ گردشگری و پارک های ملی کشور در معرض نابودی قرار گیرد.

 پیامدهای اقتصادی و اجتماعی این بحران به افت سفره های زیرزمین منطقه ، شورشدن سفره های آب شیرین، تغییر میکروکلمیا و نابودی قریب الوقوع کشاورزی در حاشیه تالاب است.

این هم یکی دیگر از مظاهرتوسعه  ناپایدار که هر روز بر محیط زیست و تنوع زیستی کشور عزیزمان ایران اثر میگذارد و موجب از بین رفتن هزاران گونه گیاهی و جانوری میگردد.

در کشوری که بازده استفاده از آب در بخش کشاورزی کمتر از 30درصد است آیا بهتر نیست به جای ایجاد سدهای غول پیکر از روشهای پایدارتری برای استفاده و ذخیره استفاده کنیم تا اثرات کمتری بر محیط زیست داشته باشد.

 

 

پيام هاي ديگران ()        link        ۱۳۸٦/٥/۳٠ - مهدی ابراهیمی

استانداردهاى سموم ۵۶ محصول كشاورزى اعلام مى شود

در راستاى تهيه استانداردهاى MRLهاى ملى (حداكثر ميزان مجاز سموم شيميايى) در محصولات كشاورزى، شناسنامه دار شدن محصولات توليد شده توليدكنندگان الزامى است.محسن مروتى رييس بخش آفت كش هاى موسسه تحقيقات گياه پزشكى كشور با اعلام اين مطلب در گفت و گو باايانا، گفت: از آنجاييكه مصرف بيش از حد سموم شيميايى در محصولات كشاورزى بر درخطر قرار گرفتن سلامت جامعه تاثير بسزايى دارد، تهيه استاندارد، جهت ميزان مجاز سموم در دستور كار اين بخش قرار گرفت.وى افزود: پس از تلاش محققان اين بخش، فرصت نهايى استانداردهاى سموم براى ۵۶ محصول كشاورزى كه مشتمل بر ۲۸۰ استاندارد است تهيه و براى تاييد نهايى به موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتى ايران ارسال شده تا پس از تصويب نهايى كه اميد است دريك ماه آينده انجام شود، به صورت رسمى منتشر شود.
مروتى در خصوص اولويت هاى در نظر گرفته شده براى تهيه اين استاندارد گفت: محصولاتى كه داراى مصرف تازه خورى هستند از جمله سبزى و صيفى اولويت اول، ميوه،  غلات،  دانه هاى روغنى و حبوبات از ديگر اولويت ها هستند.وى در ادامه گفت: پس از نشر استانداردها، با همكارىوزارت جهاد كشاورزى، وزارت بهداشت، سازمان حفظ نباتات، سازمان ميوه و تره بار و نيروى انتظامى بر عرضه كليه محصولات كشاورزى نظارت دقيق خواهد شد.
مروتى با اشاره به مدت كوتاه ماندگارى محصولات تازه خورى كشاورزى گفت: براى نظارت دقيق محصولات و عرضه محصولات سالم حداقل دو تا سه روز پس از نمونه گيرى، ميزان سموم موجود در محصولات مشخص خواهد شد.وى شناسنامه دار كردن كليه محصولات توليد شده توسط كشاورزان و نصب باركد بر محصولات عرضه شده را بهترين راه كار براى شناسايى توليدكنندگانى كه از سم زيادى استفاده مى كنند دانست و افزود: با اين روش، پس از شناسايى متخلفان، تذكرهاى شفاهى و كتبى داده خواهد شد و در صورت تكرار، توليدكننده به نيروى انتظامى معرفى مى شود.مروتى در ادامه گفت: كيت هاى شناسايى ميزان سموم نيز در بازار موجود است ولىنمى تواند به عنوان وسيله اى مورد اطمينان استفاده شود.وى افزود: پس از نشر استانداردها، لازم است تا روشهاى كاهش مصرف سم از طريق بخش ترويج به توليدكنندگان آموزش داده شود و شيوه هاى حمايتى براى كشاورزانى كه به صورت غيرمترقبه محصولاتشان آلوده به سم است در نظر گرفته شود تا كشاورزان متحمل ضرر مالى نشوند

منبع: ابرار اقتصادی 

 

پيام هاي ديگران ()        link        ۱۳۸٦/٥/٢٩ - مهدی ابراهیمی

مانع مصرف بى رويه سموم و افزودنى ها شويد

انجمن حمايت از مصرف كنندگان در نامه اى به وزير جهاد كشاورزى خواستار جلوگيرى از مصرف بى رويه سموم و افزودنى هاى در مزارع، باغات و دامپرورى ها شده است. به گزارش ايسنا متن اين نامه كه خطاب به اسكندرى است به شرح زير است: « همان گونه كه مستحضريد در بسيارى از كشورهاى دنيا بكارگيرى سموم و افزودنى ها در تغذيه و رشد گياهان و دام و طيور ممنوع است ليكن در ايران اين گونه مواد نه فقط ممنوع نشده بلكه مصرف آن بيش از حد استاندارد داخلى است. به گونه اى كه اخيرا يكى از مقامات مسوول كشور مصرف سموم و افزودنى ها را در رشد محصولات كشاورزى و دامپرورى بيش از حد مجاز اعلام كرده است. اين مقام مسوول هم چنين افزود، مصرف بسيارى از سمومى كه با عنوان آفت كش، محافظ يا افزايش دهند رشد براى گياهان استفاده مى شود يا برخى از افزودنى هايى كه در ايران به غذاى دام و طيور اضافه مى شود در دنيا ممنوع شده است اما در ايران هنوز مصرف آن ها ممنوع نشده اين در حالى است كه باقيمانده سموم و افزودنى ها در محصولات كشاورزى و دامپرورى موجب افزايش بيمارى از جمله مسموميت هاى غذايى، سرطان و بعضا جهش هاى ژنتيكى در مصرف كنندگان مى شود. از سويى با توجه به حق حمايت از بهداشت، سلامت و ايمنى كه از حقوق بنيادين مصرف كنندگان بوده و به گونه اى مصرف كنندگان بايد در مقابل مصرف كالا وخدمات كه سلامت و زندگى آنها را به مخاطره مى اندازد حمايت شوند انجمن حمايت از مصرف كنندگان خواهشمند است دستور فرمايند با نظارت مستمر و مسوولانه از مصرف بى رويه سموم و افزودنى هاى در مزارع، باغات و دامپرورى ها جلوگيرى به عمل آيد. انجمن حمايت از مصرف كنندگان در راستاى حق مصرف مطمئنانه كه به موجب آن مصرف كنندگان كالا و خدمات را بدون دغدغه مصرف مى كنند انتظار دارد آن وزارتخانه با همكارى دست اندركاران بهداشت و سلامت كشور تسريع در ارايه راهكارهاى عملى كاهش مصرف سموم و افزودنى ها و بكارگيرى آن را از سوى كشاورزان و دامپروران مدنظر قرار دهد.

منبع: ابرار اقتصادی

پيام هاي ديگران ()        link        ۱۳۸٦/٥/٢۸ - مهدی ابراهیمی

هشدار نسبت به آلودگی با کلزای تراریخته

اعضای انجمن کشاورزان ارگانیک استرالیا قصد دارند که بر علیه استفاده از کلزای تراریخته در استرالیا شکایت کنند. دراین هفته دولت فدرال استرالیا اجازه کاشت کلزای تراریخته را صادر کردند. و گفته است که کلزای تراریخته خطری برای طبیعت ندارند. در حالی که هنوز ازمایشات برا روی کلزای تراریخته درجنوب استرالیا به پایان نرسیده است. و هنوز بررسی و تحقیق کافی در این مورد کامل نشده است.

رییس انجمن کشاورزان ارگانیک استرالیا میگوید که نتایج تحقیقات در ایالات متحده آمریکا نشان می دهد که استفاده بدون قانون و بدون ازمایش گیاهان تراریخته باعث از هم گسیختگی تنوع زیستی و آلودگی مزارع معمولی و مخلوط شدن آنها با گیاهان تراریخته می شود.

دولت استرالیا هنوز ارزیابی های کافی را برای استفاده از کلزای تراریخته صورت نداده است و قبل از استفاده فراگیر از کلزای تراریخته باید ازمایشات را به صورت کامل انجام دهند.

منبع: www.abc.net.au


 

 

 

پيام هاي ديگران ()        link        ۱۳۸٦/٥/٢٧ - مهدی ابراهیمی